4. Uluslararası Türkiye Arapça Kitap ve Kültür Günleri

“Medeniyet Hafızamız Kütüphaneler”

Bu yıl 4.’sü düzenlenecek olan “Uluslararası Türkiye Arapça Kitap ve Kültür Günleri” 22 Şubat’ta Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde kitapseverlere ve Arapça’ya ilgi duyan herkese kapılarını açıyor. T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde gerçekleşecek etkinlik, 22 Şubat – 3 Mart tarihleri arasında ziyarete açık olacak. Bu yıl ‘Medeniyet Hafızamız Kütüphaneler’ teması ile gerçekleşecek olan Arapça Kitap ve Kültür Günleri, İslam dünyasından birçok üst düzey ilim adamı, akademisyen ve yazarı da ülkemizde ağırlayacak.

“Uluslararası Türkiye Arapça Kitap ve Kültür Günleri” Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesiöncülüğünde, Hâlidî Maarif İlim ve Kültür Derneği ve Hâşimî Yayınevi ortaklığıyla düzenleniyor. Etkinlikte İslâm dünyasında var olan ilmî birikim ve ortak mirasın ülkemizde bir araya getirilmesiyle Türkiye’nin çok daha iyi tanıtılması ve Arapçanın ortak kültürümüzdeki önemine dikkat çekilmesi hedefleniyor.

Daha önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da iddialı bir içerikle hazırlanan Arapça Kitap ve Kültür Günleri için dünyanın birçok farklı ülkesinden 50’den fazla yayınevi ve 100 ‘den fazla ilim adamı, akademisyen, yazar Türkiye’de bir araya gelecek.

T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde gerçekleştirilecek etkinliğe Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Yayınları, Türk Dil Kurumu, Türk Tarih Kurumu, Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları, Türkiye Diyanet Vakfı Yayınları, İslam Araştırmaları Merkezi (İSAM), İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA) ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Vakfı (İFAV) gibi önemli kurum ve kuruluşlar da katılmaktadır.

Türkiye ve İslam coğrafyasının kültür mirasına önemli bir katkı sağlayacak olan 4. Uluslararası Türkiye Arapça Kitap ve Kültür Günleri’nin “basın tanıtımı” ise 21 Şubat 2019 Perşembe günü, saat 10.00’da, Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi içerisinde yer alan Nevmekan’da gerçekleşecek.

4. Uluslararası Türkiye Arapça Kitap ve Kültür Günleri

Adres: Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi / Nevmekan

Tarih: 21 Şubat 2019 Perşembe

Saat: 10.00

Program Akışı

09.30 – 10.00 : Kayıt ve Kahvaltı

10.00 – 10.10 : Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’in konuşması

10.15 – 10.30 : Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı’nın sunumu

10.30 – 10.45 : TYB Başkanı Mahmut Bıyıklı, Haşimi Yayınları Yayın Yönetmeni Ali Sözer, Mohammed Hamza Ech Cherif El Kettani ve Khalıd Elbadaouı ile Soru – Cevap

10.45 – 11.00: Toplu Fotoğraf Çekimi ve Kapanış


Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.