Haliç Okumaları’nın konuğu Burhan Sönmez’di

Kadir Has Üniversitesinde Haliç Okumaları adıyla her ay düzenlenen edebiyat söyleşilerinin bu ayki konuğu Sedat Simavi Ödülünü kazanan en genç yazar unvanının sahibi Burhan Sönmez’di . Moderatörlüğünü Kalem Ajans Kurucusu Nermin Mollaoğlu’nun yaptığı söyleşide Sönmez, otuzdan fazla dile çevrilen İstanbul İstanbul romanından da bir bölüm okudu. 

İstanbul edebiyatı çok güçlü!

“İstanbul İstanbul” romanında kendi İstanbul’unu anlattığını dile getiren Burhan Sönmez, İstanbul’la ilgili roman yazmanın zorluğunu “İstanbul edebiyatı çok güçlü. Yeniden bir İstanbul romanı yazmak kolay değil. Ne yazacağını bilmek kolay, mesele ne yazmayacağını bilmekte. İstanbul’a Doğu’dan bakarsanız içindeki Batı’yı; Batı’dan bakarsanız içindeki Doğu’yu görürsünüz. Ben, İstanbul’u acı çekenlerin gözünden anlatmak istedim. İlk birkaç sayfada pozitif bir roman hissi uyandırsa da, ilerleyen sayfalarda öyle olmadığı anlaşılıyor. Romanda aynı hücrede kalan 4 farklı karakter var; her biri bir bölümü anlatıyor. Yerin 3 kat altındalar, orada tek bir yön var: yukarısı. Okuyucu, İstanbul’a aşağıdan yukarı bakanların, acı çekenlerin gözünden bakacak” sözleriyle açıkladı.

Sedat Simavi Ödülünü kazandığında yaşadığı büyük şaşkınlığı “İlk kitabım ‘Kuzey’ yayınlanalı 2 yıl olmuştu. Uzun yıllar avukatlık yapmış, ilk kitabı 2 yıl önce yayınlanmış bir yazardım. Ödülü kazandığımı Londra’da aldığım bir telefonla öğrendim, inanamadım. Bu benim için büyük bir onur” cümleleriyle dile getiren Sönmez, 2018 bitmeden yeni romanının tamamlanacağı müjdesini de paylaştı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.