edebî Podcast #18 Hayriye Ünal

Blog yazarı Evren Soyuçok tarafından hazırlanan edebî podcastin 18. bölümünün konuğu Şair ve Eleştirmen Hayriye Ünal. Bu bölümde Harold Bloom, Nurullah Ataç ve Walter Benjamin‘in edebiyata dair görüşleri masaya yatırılırken Oğuz Demiralp‘in bir sorusuna cevap arandı.

edebî podcastin 18. bölümünde Hayriye Ünal, şu üç edebiyatçıdan yapılan alıntılarla ilgili kendi görüşlerini dile getirdi:

Harold Bloom: Her şiir bir ebeveyn şiirin yanlış yorumlanmasıdır. Şiir endişenin aşılması değil, bu endişenin kendisidir. Şairlerin yanlış yorumları, yani şiirler eleştirmenlerin yanlış yorumlarından ya da eleştiriden daha esaslıdır ama bu yalnızca bir derece farkıdır, tür farkı değil. Yorum diye bir şey yoktur, yalnızca yanlış yorum vardır dolayısıyla her eleştiri mensur şiirdir. [Etkilenme Endişesi – Bir Şiir Teoisi, çev. Fetrit Burak Aydar, Metis 2008]

Nurullah Ataç: Bir dergi çıkaran kişi, yahut bir derginin başında olan kişiler, dergiye koyacakları şiirlerin ille çok iyi, çok güzel olmasını mı arayacaklar? Öyle olunca ona dergi çıkartmak demezler, boyuna seçme yazılar kitabı yapmağa özenmek derler. [Dergilerde, Yapı Kredi Yayınları, s.170]

Walter Benjamin: Has eleştirmenin alametifarikasının “kendi görüşü” olduğuna dair feci yanılgıya ilişkin: Birinin bir şey hakkındaki görüşünü öğrenmek, o kişinin kim olduğunu bile bilmiyorsanız çok anlamsız. İyi eleştirmen kendi görüşünü ayan beyan öne sürmekten kaçınır. Büyük eleştirmen, kendi görüşünü vermek yerine, eleştirel analizi üzerinden başkalarının kendi görüşünü oluşturmasını sağlar. Dahası eleştirmen figürünün bu tanımı öznel değil, olabildiğince objektif ve stratejik bir mesele olmalı. Bir eleştirmene dair bilmemiz gereken, onun neyi temsil ettiğidir. Hatta bunu bize kendisi söylemeli. [Notos Öykü 59, Ağustos-Eylül 2016, s. 64, Eleştiri Üzerine Notlar]

Hayriye Ünal, edebî podcastin ikinci yarısında Oğuz Demiralp‘in, Notos Öykü’nün 59. sayısında yer alan Önce Oku Sonra Doku başlıklı denemesinde gündeme getirdiği şu soruya cevap verdi:

Eleştiri yargıçlık değil, okurun yazma hakkını kullanmasıdır… eleştiri yazanın kendini yargıç sanmaması, yalnızca okur olarak düşüncelerini kağıda döktüğünü, dolayısıyla haddini bilmesi de gereklidir. Yazın sanatında yargıçlık sökmez. Tek yargıç zamandır. Yazdıklarıyla herkesi korkutan eleştirmenler olmuştur ama bunların arasında yarına kalanların sayısı kaçtır?

edebî Podcast’in tüm bölümlerini dinleyin:

#20 Jale Sancak edebî

Blog yazarı Evren Soyuçok tarafından hazırlanan edebî podcastin 20. bölümünün konuğu Yazar Jale Sancak. Bu bölümde Behçet Çelik, Nurullah Ataç ve Burhan Sönmez'in edebiyata dair görüşleri masaya yatırılırken Semih Gümüş'ün bir sorusuna cevap aranıyor. edebî podcastin bu bölümüne dair notlara https://edebi.blog/jale-sancak/ adresinden ulaşılabilir.edebî Podcast Erişim Kanalları:https://twitter.com/edebipodcast/https://www.instagram.com/edebiyayin/https://www.facebook.com/edebiblog/Telegram kanalı: https://t.me/edebiblogJale Sancak Hakkında:İstanbul'da 3 Aralık 1958'de doğan Jale Sancak, sekreterlik, düzeltmenlik, redaktörlük, desinatörlük yaptı. 1984'ten beri tekstil sektöründe modelist ve tasarımcı olarak çalışıyor. Resimle de uğraşan Sancak, 1985'te TRT İstanbul Radyosu'nda seslendirilen Yitik Sesler adlı oyunuyla yazarlık yaşamına adım attı. Öyküleri Argos, Adam Öykü ve Varlık'ta yayımlandı. 1998'de TRT'ye Ateşi Çalmak adlı TV programını hazırladı. Mırıl Mırıl Münevver adlı öyküsü TRT'ye TV filmi yapıldı. TRT radyolarında 20 kadar oyunu yayımlandı. Bu Gece Pera'da adlı öyküsü Fince'ye çevrildi. 2001 yılında Haldun Taner Öykü Ödülünü, 2014'te Duygu Asena Roman Ödülünü aldı. Yazarın yapıtları Almanca ve Bulgarca'ya çevrildi. Galapera Sanatevinin kurucusudur.Öykü kitapları: Belki Yarın (2016, Hep Kitap), Tanrı Kent (2020, İthaki), Lodosla Gelen (2020, İthaki)Romanları: Uyanan Güzel (2017, Hep Kitap), Fırtına Takvimi (2018, Hep Kitap)Antoloji: İstanbul Öyküleri Antolojisi (2009, İkaros)
  1. #20 Jale Sancak
  2. #19 Semih Gümüş
  3. #18 Hayriye Ünal
  4. #17 Murat K. Murat
  5. #16 Derya Atsan

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.