Kitap Satış Oranları Yüzde 30 Arttı

İHH İnsani ve Sosyal Araştırmalar Merkezi’nin yaptığı Dünyada ve Türkiye’de Okuma Alışkanlığı araştırmasına göre dünya genelinde son 50 yılda okuryazarlık oranı artış gösterirken Türkiye’de son bir yılda kitap satış oranı da yüzde 30 arttı. Koronavirüs salgını sürecinde ise dünya genelinde çevrim içi kitap satış sitelerinin ziyaretçi sayısı yüzde 8,5 artış gösterdi.

Araştırmaya göre okunma oranların 2020 yılı itibarıyla dünya genelinde yüzde 35 arttığı da görülmekte. Kitap okumaya en fazla vakit ayran ülke ise 10.42 dakika ile Hindistan. Türkiye’de bu oran 5.54 dakika.

Çin, yılda 440 bin kitap basımıyla ilk sıradayken onu 305 bin kitapla ABD takip ediyor.

Araştırmanın sonuçları Türkiye açısından pek iç açıcı değil. Türkiye’de düzenli kitap okuyanların oranı sadece yüzde 0.1. Yüzde 36’lık bir kesim hiç kitap okumadığını belirtirken kütüphaneye hiç gitmeyenlerin oranı ise yüzde 40. Kütüphaneye gidenlerse genellikle ödevlerini yapmak ya da sınavlara hazırlanmak için kütüphaneyi tercih ediyor, kitap okumak ya da ödünç kitap almak için değil.

Türkiye’de kitap okuyan az sayıda insanın yüzde 45’i ise okumak için aşk kitaplarını tercih ediyor. İkinci sırada yüzde 43’lük oranla dini kitaplar gelmekte.

Günde 6 saatini televizyona, 4 saatini internete ayıran Türkiye, sadece günde 6 dakikasını kitap okumaya ayırabiliyor.

kitapyurdu.com’un 2020 verilerine göre 7.315.030 ziyaretçinin yüzde 36’lık kısmını 25-35 yaş arasındaki kullanılar oluşturmakta. Siteden en az kitap sipariş eden yaş gurubu ise yüzde 2’lik oranla 54 yaş üstü.

ideefix.com’un 2020 istatistiklerine göreyse en çok kitap siparişi Başkent Ankara’dan verilmekte. Ankara’yı sırasıyla İstanbul, Eskişehir, İzmir, Tunceli ve Muğla takip ediyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.