edebî Podcast #13 Raşit Ulaş

Blog yazarı Evren Soyuçok tarafından hazırlanan edebî podcastin 13. bölümünün konuğu Şair Raşit Ulaş. Bu bölümde Melih Cevdet Anday, Salâh Birsel ve Semih Gümüş‘ün edebiyata dair görüşleri masaya yatırılırken Adnan Özer‘in bir sorusuna cevap arandı.

edebî podcastin 13. bölümünde Raşit Ulaş, şu üç edebiyatçıdan yapılan alıntılarla ilgili kendi görüşlerini dile getirdi:

Melih Cevdet Anday: Bana sorarsanız, her romancı, her oyun yazarı, uzun bir şiir hazırlığından geçmeli; şiir, dile dayanan bütün sanatların anasıdır bence. Söz, yalnızca onda salt söz olarak bulunur. Ondan sonra nerde isterseniz kullanın. Bununla, şiir dışında kalan yazı sanatlarını küçümsediğim sanılmasın; hayır, söylediklerimin bununla hiç ilgisi yok. Bence her yazar, çeşitli türler denemeli, böylece birini ötekiyle arındırmış olur. (Dakika Atlamadan, Everest Yayınları, s.96)

Salâh Birsel: Bir halk şiiridir gidiyor. En büyük ozanımız da Âşık Veysel. Yakında heykeli de dikilir. Ben halk şiirinden çok yararlandım. Ama halk şiiri yazmayı düşünmemişimdir. Halk şiiri doldurma dizelerle sürdürülür. Bir dize için, üç de bomboş dizeyi mideye indireceksiniz. Gerçi halk ozanlarının daha doğal, daha içten duyguları vardır ama belli kalıplar, belli ucuzluklar içine yerleştirildiği için, çokluk parlaklığını yitirirler. (Hacivat Günlüğü, Ada Yayınları, s.238)

Semih Gümüş: Her zaman yaşanan kısırdöngüdür, edebiyat dergisi yayımlanır ve bir gün kapanır. Ben burada edebiyat dergilerini yayımlayanların şikayet etmemesi gerektiğini düşünüyorum. Evet sorunları, engelleri, güçlükleri biliyoruz ama bunlar baştan bizim için birer veri zaten. Dışarıdan hiç kimse sizden edebiyat dergisi yayımlamanızı beklemiyor, böyle bir işe girişiyorsanız şikâyet etmemelisiniz, yayımladığınız derginin ömrünü uzun tutmak için ne gerekiyorsa yapmalısınız, o kadar. Bunun da tam olarak yapıldığını düşünmüyorum. (Yaşayan Edebiyat 2, s.57)

Podcasti, iTunes Podcast‘ten de dinleyebilirsiniz.

Raşit Ulaş, edebî podcastin ikinci yarısında Adnan Özer’in, Yaşayan Edebiyat için Baki Asiltürk’ün kendisiyle yaptığı söyleşinin bir bölümünde gündeme getirdiği şu soruya cevap verdi:

Şiir hakikati göstermeye çalışan bir yanılsama (yalan da diyebiliriz) olarak insanın beyhude umududur. Ama o beyhudelik de insanın tek umududur. İnsan zamanında onu çok kutsadı ya, şimdi kinle saldırıyor. Şiir de edebiyattan ayrıldı böylece -bilmem bunun farkında mısınız?- söz, jest, ezgi olarak bir düşünce biçiminde o beyhudeliği yeniden kuracak mı? Ne olacak?

edebî Podcast’in tüm bölümlerini dinleyin:

#20 Jale Sancak edebî

Blog yazarı Evren Soyuçok tarafından hazırlanan edebî podcastin 20. bölümünün konuğu Yazar Jale Sancak. Bu bölümde Behçet Çelik, Nurullah Ataç ve Burhan Sönmez'in edebiyata dair görüşleri masaya yatırılırken Semih Gümüş'ün bir sorusuna cevap aranıyor. edebî podcastin bu bölümüne dair notlara https://edebi.blog/jale-sancak/ adresinden ulaşılabilir.edebî Podcast Erişim Kanalları:https://twitter.com/edebipodcast/https://www.instagram.com/edebiyayin/https://www.facebook.com/edebiblog/Telegram kanalı: https://t.me/edebiblogJale Sancak Hakkında:İstanbul'da 3 Aralık 1958'de doğan Jale Sancak, sekreterlik, düzeltmenlik, redaktörlük, desinatörlük yaptı. 1984'ten beri tekstil sektöründe modelist ve tasarımcı olarak çalışıyor. Resimle de uğraşan Sancak, 1985'te TRT İstanbul Radyosu'nda seslendirilen Yitik Sesler adlı oyunuyla yazarlık yaşamına adım attı. Öyküleri Argos, Adam Öykü ve Varlık'ta yayımlandı. 1998'de TRT'ye Ateşi Çalmak adlı TV programını hazırladı. Mırıl Mırıl Münevver adlı öyküsü TRT'ye TV filmi yapıldı. TRT radyolarında 20 kadar oyunu yayımlandı. Bu Gece Pera'da adlı öyküsü Fince'ye çevrildi. 2001 yılında Haldun Taner Öykü Ödülünü, 2014'te Duygu Asena Roman Ödülünü aldı. Yazarın yapıtları Almanca ve Bulgarca'ya çevrildi. Galapera Sanatevinin kurucusudur.Öykü kitapları: Belki Yarın (2016, Hep Kitap), Tanrı Kent (2020, İthaki), Lodosla Gelen (2020, İthaki)Romanları: Uyanan Güzel (2017, Hep Kitap), Fırtına Takvimi (2018, Hep Kitap)Antoloji: İstanbul Öyküleri Antolojisi (2009, İkaros)
  1. #20 Jale Sancak
  2. #19 Semih Gümüş
  3. #18 Hayriye Ünal
  4. #17 Murat K. Murat
  5. #16 Derya Atsan

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.