edebî Podcast #10 Zeynep Arkan

Blog yazarı Evren Soyuçok tarafından hazırlanan edebî podcastin 10. bölümünün konuğu Şair Zeynep Arkan. Bu bölümde Melih Cevdet Anday, Veysel Çolak ve Salâh Birsel‘in edebiyata dair görüşleri masaya yatırılırken Arif Ay‘ın bir sorusuna cevap arandı.

edebî podcastin 10. bölümünde Zeynep Arkan, şu üç edebiyatçıdan yapılan alıntılarla ilgili kendi görüşlerini dile getirdi:

Melih Cevdet Anday: Düzyazıyla anlatılmayacak bir şeydir derler şiire. Çok doğru. (…) Zaten şiir dili demek, düzyazının bittiği yerde veya başlamadığı yerde olan şey demektir. Fakat bir şey daha ekleyeyim: şiir dili mantık öncesi dildir. Çünkü düzyazı mantıktır. Bizde düzyazının gelişmemesi hâlâ mantığın gelmediğini gösteriyor. Yeni yeni başlıyor, çünkü bizde nokta, virgül Tanzimat’ta çıktı, yani Şinasi’yle. Nokta, virgül olmadan düzyazı olur mu? Bütün Osmanlı metinleri bitmez, gider, boyuna gider. Düzyazı bir türlü gelmemiş. Ama şiir boyuna yazılmış. Geriliği gösterir bu. Mantık dönemine girmemişiz. Şimdi gitgide şair çoğalıyor, dikkat ediyor musun, Türkiye’de… (…) Siz Fransa’da, İngiltere’de bu kadar şair gördünüz mü? (…) Kimse şiir yazmıyor. Düzyazı var, matematik var. (Dakika Atlamadan, Everest Yayınları, s.216)

Veysel Çolak: Şiirde yol arkadaşlığının, yoldaşlığın olabileceğini hiç düşünmedim. Bir ilişki olabilir elbette. Cemal Süreya’nın Osman Mazlum adıyla yayımladığı bir yazıda “Bir şiir mi, o şiirin deneyi aynı şairin bir önceki deneyi olduğu kadar, başka bir şairin bir önceki deneyi de olmuştur.” saptamasını yapıyor. Bu görüşe katılıyorum. Bunun ötesinde bir yakınlaşmanın olabileceğini kabul edemem. Çünkü her şiir biriciktir, şairi tarafından bile ikinci kez yazılamaz. (Yaşayan Edebiyat 2, s.22)

Salâh Birsel: Evli bir kadın edebiyat düşmanıdır. Edebiyatçıyla evli bir kadın ise hem edebiyat, hem de edebiyatçı düşmanıdır. Bu, bana yıllar öncesinin getirdiği bir bahar özdeyişidir. (Hacivat Günlüğü, s.193, Ada Yayınları)

Podcasti, iTunes Podcast‘ten de dinleyebilirsiniz.

Zeynep Arkan, edebî podcastin ikinci yarısında Arif Ay’ın Yaşayan Edebiyat için Osman Özbahçe’nin kendisiyle yaptığı söyleşinin bir bölümünde gündeme getirdiği şu soruya cevap verdi:

Edebiyatı on yıllık bölümlemeler üzerinden değerlendirmeyi anlamıyorum. Ne oluyor, on yılda bir şiir şaha mı kalkıyor? (Yaşayan Edebiyat 2, s. 12)

edebî Podcast’in tüm bölümlerini dinleyin:

#20 Jale Sancak edebî

Blog yazarı Evren Soyuçok tarafından hazırlanan edebî podcastin 20. bölümünün konuğu Yazar Jale Sancak. Bu bölümde Behçet Çelik, Nurullah Ataç ve Burhan Sönmez'in edebiyata dair görüşleri masaya yatırılırken Semih Gümüş'ün bir sorusuna cevap aranıyor. edebî podcastin bu bölümüne dair notlara https://edebi.blog/jale-sancak/ adresinden ulaşılabilir.edebî Podcast Erişim Kanalları:https://twitter.com/edebipodcast/https://www.instagram.com/edebiyayin/https://www.facebook.com/edebiblog/Telegram kanalı: https://t.me/edebiblogJale Sancak Hakkında:İstanbul'da 3 Aralık 1958'de doğan Jale Sancak, sekreterlik, düzeltmenlik, redaktörlük, desinatörlük yaptı. 1984'ten beri tekstil sektöründe modelist ve tasarımcı olarak çalışıyor. Resimle de uğraşan Sancak, 1985'te TRT İstanbul Radyosu'nda seslendirilen Yitik Sesler adlı oyunuyla yazarlık yaşamına adım attı. Öyküleri Argos, Adam Öykü ve Varlık'ta yayımlandı. 1998'de TRT'ye Ateşi Çalmak adlı TV programını hazırladı. Mırıl Mırıl Münevver adlı öyküsü TRT'ye TV filmi yapıldı. TRT radyolarında 20 kadar oyunu yayımlandı. Bu Gece Pera'da adlı öyküsü Fince'ye çevrildi. 2001 yılında Haldun Taner Öykü Ödülünü, 2014'te Duygu Asena Roman Ödülünü aldı. Yazarın yapıtları Almanca ve Bulgarca'ya çevrildi. Galapera Sanatevinin kurucusudur.Öykü kitapları: Belki Yarın (2016, Hep Kitap), Tanrı Kent (2020, İthaki), Lodosla Gelen (2020, İthaki)Romanları: Uyanan Güzel (2017, Hep Kitap), Fırtına Takvimi (2018, Hep Kitap)Antoloji: İstanbul Öyküleri Antolojisi (2009, İkaros)
  1. #20 Jale Sancak
  2. #19 Semih Gümüş
  3. #18 Hayriye Ünal
  4. #17 Murat K. Murat
  5. #16 Derya Atsan

edebî Telegram kanalına dahil olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.