edebî Podcast #10 Zeynep Arkan

Blog yazarı Evren Soyuçok tarafından hazırlanan edebî podcastin 10. bölümünün konuğu Şair Zeynep Arkan. Bu bölümde Melih Cevdet Anday, Veysel Çolak ve Salâh Birsel‘in edebiyata dair görüşleri masaya yatırılırken Arif Ay‘ın bir sorusuna cevap arandı.

edebî podcastin 10. bölümünde Zeynep Arkan, şu üç edebiyatçıdan yapılan alıntılarla ilgili kendi görüşlerini dile getirdi:

Melih Cevdet Anday: Düzyazıyla anlatılmayacak bir şeydir derler şiire. Çok doğru. (…) Zaten şiir dili demek, düzyazının bittiği yerde veya başlamadığı yerde olan şey demektir. Fakat bir şey daha ekleyeyim: şiir dili mantık öncesi dildir. Çünkü düzyazı mantıktır. Bizde düzyazının gelişmemesi hâlâ mantığın gelmediğini gösteriyor. Yeni yeni başlıyor, çünkü bizde nokta, virgül Tanzimat’ta çıktı, yani Şinasi’yle. Nokta, virgül olmadan düzyazı olur mu? Bütün Osmanlı metinleri bitmez, gider, boyuna gider. Düzyazı bir türlü gelmemiş. Ama şiir boyuna yazılmış. Geriliği gösterir bu. Mantık dönemine girmemişiz. Şimdi gitgide şair çoğalıyor, dikkat ediyor musun, Türkiye’de… (…) Siz Fransa’da, İngiltere’de bu kadar şair gördünüz mü? (…) Kimse şiir yazmıyor. Düzyazı var, matematik var. (Dakika Atlamadan, Everest Yayınları, s.216)

Veysel Çolak: Şiirde yol arkadaşlığının, yoldaşlığın olabileceğini hiç düşünmedim. Bir ilişki olabilir elbette. Cemal Süreya’nın Osman Mazlum adıyla yayımladığı bir yazıda “Bir şiir mi, o şiirin deneyi aynı şairin bir önceki deneyi olduğu kadar, başka bir şairin bir önceki deneyi de olmuştur.” saptamasını yapıyor. Bu görüşe katılıyorum. Bunun ötesinde bir yakınlaşmanın olabileceğini kabul edemem. Çünkü her şiir biriciktir, şairi tarafından bile ikinci kez yazılamaz. (Yaşayan Edebiyat 2, s.22)

Salâh Birsel: Evli bir kadın edebiyat düşmanıdır. Edebiyatçıyla evli bir kadın ise hem edebiyat, hem de edebiyatçı düşmanıdır. Bu, bana yıllar öncesinin getirdiği bir bahar özdeyişidir. (Hacivat Günlüğü, s.193, Ada Yayınları)

Podcasti, iTunes Podcast‘ten de dinleyebilirsiniz.

Zeynep Arkan, edebî podcastin ikinci yarısında Arif Ay’ın Yaşayan Edebiyat için Osman Özbahçe’nin kendisiyle yaptığı söyleşinin bir bölümünde gündeme getirdiği şu soruya cevap verdi:

Edebiyatı on yıllık bölümlemeler üzerinden değerlendirmeyi anlamıyorum. Ne oluyor, on yılda bir şiir şaha mı kalkıyor? (Yaşayan Edebiyat 2, s. 12)

edebî Podcast’in tüm bölümlerini dinleyin:

#11 Recep Kayalı edebî

Blog yazarı Evren Soyuçok tarafından hazırlanan edebî podcastin 11. bölümünün konuğu Öykü Yazarı ve Editör Recep Kayalı. Bu bölümde Jules Renard, Semih Gümüş ve Susan Sontag edebiyata dair görüşleri masaya yatırılırken Oylum Yılmaz'ın bir sorusuna cevap aranıyor. edebî podcastin bu bölümüne dair notlara https://edebi.blog adresinden ulaşılabilir.Recep Kayalı Hakkında:1992 yılında matbaa işçisi bir baba ve ev hanımı bir annenin çocuğu olarak İstanbul’da doğdu. Babası hep çok çalıştı. Haram para yemedi. Lisans eğitimini Sakarya Üniversitesi’nde Türk Dili Edebiyatı bölümünde tamamladı. Yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Hayal kurdu. Öyküler dinledi. Öyküleri sevdi. İnsanın bir öyküden yaratıldığına inandı. Dergilerde yazdı, fanzin çıkardı. Güzel insanlar tanıdı ve hep şükretti.Öyküleri ve edebiyat yazıları; İzdiham, Mahalle Mektebi, Edebiyat Ortamı, Edebiyatist, Palto Öykü Fanzin ve Hece Öykü’de yayımlandı.Öykü kitapları: Dip (2013, Araf Yayınları), Taşın Dediği (2019, Bilge Kültür Sanat), Kamburuma Üç Sebep (2020, Bilge Kültür Sanat)edebî Podcast Hakkında:Türkiye’nin özgün formata sahip ilk Türkçe edebiyat podcasti olma özelliği taşıyan edebî podcastin her bölümünde mikrofonun diğer ucunda farklı bir edebiyatçı yer almaktadır. Üç farklı ismin edebiyata dair görüşlerinin aktarıldığı konuklardan, kendi düşüncelerini dile getirmesi istenir. Podcastin son bölümünde konuklar, kendilerine yöneltilen başka bir edebiyatçıdan alıntılanan soruyu yanıtlar. Edebiyata dair tartışmalı görüşlerin yaşayan edebiyatçılar tarafından tekrar ele alındığı edebî podcast, özgün içeriği ve ilk kez denenen formatıyla iki haftada bir yayımlanmaktadır.edebî Podcast Erişim Kanalları:https://edebi.blog/https://twitter.com/edebipodcast/https://www.instagram.com/edebiyayin/https://www.facebook.com/edebiblog/Telegram kanalı: https://t.me/edebiblog
  1. #11 Recep Kayalı
  2. #10 Zeynep Arkan
  3. #9 Emin Gürdamur
  4. #8 Misli Baydoğan
  5. #7 Cengizhan Genç

edebî Telegram kanalına dahil olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.